fbpx

Talvised tingimused katustel: lumekoormus ja katuseläbiviigud

Lumerohke ning kargem talv on toonud meile taas rõõmusid ning talvenaudinguid!
Saame jälle lumememme teha lastega, suusatada, uisutada ning nautida teisi lumega seotud talispordialasid ja lõbusid.
Meid ümbritsev valge vaip muudab küll meie päevad rõõmsamaks ja helgemaks, kuid seejuures võib ilmastik kaasa tuua ka ebameeldivusi: katused on suure lumekoormuse all.

 

Ilm muutub pidevalt, kord sajab ja on käre, seejärel muutub soojemaks ja sulab. Teame kõik kui raske on märg lumi, mil seda peab lumelabidaga rookima. Sama koormusega mõjub lumi aga ka meie katustele, ning seal olevatele erinevatele vidinatele.

 

Numbrites võib tuua näite: Eestis loetakse arvestuslikuks lumekoormuseks 190 kg/m2, mida peab katus ja selle all olev hoone kõik välja kannatama.
Kui on tegemist järsemate kalletega, kipub see raskus katusel paiknevaid ehituslikke elemente räsima: murrab kergemaid korstnaid ja toob alla ventilatsiooni- ja muid läbiviike.

 

On olnud juhuseid, kus kevadise sula ajal viib katuselt allasadav lumi metallist moodulkorstna kütmise pealt alla, nii et maja pääseb vaevu mahapõlemisest.
Samuti võib allakukkuv lumi kahjustada maja ees paiknevaid autosid, halvemal juhul aga vigastada ka inimesi.
Kõike seda saab siiski vältida, paigaldades katusele õigesti vajalikesse kohtadesse korralik lumetõke.

 

Küttesüsteemide tuleohutuse standardis on välja toodud nõue paigaldada suitsukorstna kohale lumetõke juhul, kui see asetseb harjast meeter või rohkem eemal.

Sama nõue on märgitud ka VILPE ventilatsioonielementide paigaldusjuhistes.

Kurb on tihtipeale tõdeda et isegi kui lumetõke on paigaldatud, pole see võimeline kogu tõkkele mõjuva koormusega hakkama saama.
All räästaservas paiknevast lumetõkkereast on üksi vähe, kui katuse kalle on suur ning katusepind lai.

 

On juhtumeid, kus ei arvestata raskema lumemassiga, mille puhul tuleks paigaldada täiendav lumetõkkeriba ka alumisele reale. Samuti kiputakse kokkuhoiu eesmärgil kasutama vähem lumetõkke kandureid, mis toob kaasa lumetõkkerea deformeerumise.

 

Selleks et olukorda vältida on mõistlik pöörduda asjatundjate poole, kellega konsulteerides on võimalik kõiki eelpoolmaintud probleeme vältida.
Kes meist ei tahaks nautida rahulikke talverõõme ilma, et peaks selliste ebameeldivustega tegelema!

Katusemaailm aitab meeleldi teie katustele talveoludele vastavad lahendused leida, et tagada võimalikult turvalised tingimused!